Vo filmoch sú úspešní ľudia prezentovaní ako maximálne vyťažení a zaneprázdnení. Nonstop niečo riešia, aj niekoľko vecí naraz. V plnom nasadení pracujú dlhé hodiny.
Vyzerá to dobre a motivujúco. No byť zaneprázdnený neznamená byť produktívny.
Obzvlášť dôležité to je pri práci z domu, tzv. home-office. Tam sme pánmi svojho pracovného času a môžeme ho lepšie manažovať. Nemusíme odsedieť 8 hodín, keď prácu zvládneme za 4.
Cesta nie je pracovať viac, ale menej, no efektívnejšie
Samozrejme, že to nie je cesta pre stavbára. Za 8 hodín práce uloží 2x viac tehál, ako za 4 hodiny.
Tento článok platí pre ľudí, pracujúcich s počítačom, v kancelárií. Pre ľudí, ktorí sa živia kreatívou.
Každý človek má určité množstvo energie, ktorú môže venovať práci a sústredeniu sa. Keď ju vyčerpá, vykonávaná práca začne byť často kontraproduktívna. Nesústredí sa, robí chyby a tým pádom si robí ešte viac práce do budúcna.
Podľa viacerých štúdií je človek najproduktívnejší po dobu 4 hodín po zobudení.
No čo robíme najčastejšie? Začíname s najmenej dôležitými vecami. Tie ktoré sú ľahké a držia nás zaneprázdnenými, ako kontrolovanie mailov.
Náročné úlohy odkladáme na neskôr. No po obede už na to skrátka nemáme energiu. Tak sa úloha znova posunie na ďalší deň, alebo ju zbúchame na úkor kvality.
Nie všetko je v práci rovnako dôležité
Aj tu platí paretovo pravidlo. Najväčšie výsledky prináša 20% vecí, ktoré sú naozaj dôležité a robíme ich dobre. Nie 80% vecí, ktoré nás zaneprázdňujú.
Tých 80% menej dôležitých vecí robíme radšej, lebo sú ľahšie. Je ľahšie odpísať na mail, ako vytvoriť mesačný report.
Cesta je tento návyk otočiť.
S našou sústredenosťou by sme mali hospodáriť efektívnejšie. Ako prvé by sme sa mali venovať tým 20% vecí, ktoré sú najdôležitejšie a „náročné“. Pokiaľ sme čerství, je pravdepodobné, že tieto úlohy spravíme dobre a rýchlejšie, ako keby sme sa im venovali neskôr.
Až potom sa môžeme venovať menej dôležitým veciam.
Najprv zjedzte žabu
Brian Tracy vo svojej knihe – Najprv zjedzte žabu opisuje, ako pracovať efektívnejšie, nie tvrdšie.
Znova, nie všetky veci sú v práci rovnako dôležité. Dôležitých vecí môže byť viac, no len jedna je v daný čas najdôležitejšia.
Už z názvu knihy vyplýva, čo by ste mali urobiť. Najprv zjedzte žabu znamená, že ako prvú vec v práci urobte to, čo najviac odkladáte a čo je najviac náročné.
Pokiaľ je naša sústredenosť a energia na prácu na vrchole, mali by sme sa zamerať na našu „žabu“. Môže to byť čokoľvek, napísanie článku, spustenie reklamy, dohodnutie spolupráce, vypracovanie projektu.
Urobte to ako prvé. Získate tým aj psychologickú výhodu. Vykonaním najdôležitejšej a najnáročnejšej úlohy tzv. „vyhráte deň“. Je to rovnaký pocit, ako keď si ráno zacvičíte a zvyšok dňa si veziete momentum.
“Keď chcete byť zodpovední, dodržujte sľuby k ostatným. Keď chcete byť úspešní, dodržujte sľuby voči sebe.”
Ďalšie tipy, ako pracovať efektívnejšei, nie tvrdšie
- Tesne po práci alebo večer si naplánujte nasledujúci pracovný deň. Nepotrebujete zapísať celú A4. Stačí aj 5 minút, aby ste identifikovali najdôležitejšiu úlohu dňa a pár menej dôležitých, ktoré treba urobiť. Ráno vám to ušetrí kopec času.
- Eliminujte všetky rozptýlenia. Keď pracujete na dôležitej úlohe, venujte sa len úlohe a ničomu inému. Aj minúta pozretia Facebooku vás vytrhne zo sústredenia. Následne trvá niekoľko minút, pokiaľ sa znova dostanete do svojho pracovného „flow“.
- Nestresujte sa. Najmä práca z domu by mala byť psychicky pohodová. V strese má človek úzku myseľ a robí chyby. Stresu sa dá predísť lepším plánovaním a zodpovednosťou nenechávať veci na poslednú chvíľu. Nie vždy sa dá stresu vyhnúť, no pokiaľ to je možné, čo najviac ho eliminujte.
Pracujte efektívnejšie a svoju prácu na tradičných 8 hodín zvládnete aj za 4. Efektivita si vyžaduje viac sústredenia a menej rozptyľovania. Je ťažšie zabehnúť kilometer vkuse, ako s prestávkami.
No získate tak viac času pre seba. A keďže čas je to jediné, čo sa nedá kúpiť, stojí to za to!