Ako na potlač textilu?
Dnes vám prinášame článok, ktorý objasní základné techniky, vďaka ktorím je možné potlačiť textil. Potlač textilu sa môže na prvý pohľad zdať ako náročná technika na výrobu. Opak je však pravdou! S potlačou na textil dokážete vďaka relatívne malým vstupným nákladom začať aj v podmienkach malej reklamnej agentúry či dokonca v domácej dielne.
Vyhneme sa vyšívaniu na textil. Táto technika si zaslúži vlastný článok a v zásade nejde o potlač. Ako potlač textilu rozumieme nažehľovanie, sieťotlač, DTG, DTF či sublimáciu. Práve tieto techniky si v krátkosti rozoberieme a predstavíme si tiež technológiu a príslušenstvo, ktoré budeme potrebovať.
Ak ste niekedy uvažovali, že si vybavíte svoju domácu dielňu alebo reklamnú agentúru a začnete potláčať tričká alebo iný textil, tak tento článok je tu práve pre vás.
Nažehľovanie na textil
Nažehľovanie na textil je veľmi bežnou a rozšírenou technikou pomocou ktorej je možné potláčať textil. Venuje sa ňou veľké množstvo reklamných agentúr či domácich dielní.
Táto technika disponuje veľkým množstvom výhod v podobe nízkych vstupných nákladov, veľkého množstva spotrebného materiálu v podobe nažehľovacích fólií alebo v nenáročnosti samotnej aplikácie.
Jednou z výhod pri nažehľovaní na textil je aj fakt, že fóliu dokážete nažehliť takmer na akýkoľvek dostupný textil. Či už ide o bavlnu alebo polyester alebo o ich mix, s nažehľovaním na textil nebudete mať žiaden problépm. Osobne máme skúsenosti s nažehľovaním aj na kožu, polyester, jutovinu či rôzne elastické tkaniny.
VIDEO: Ako potláčať textil pomocou termolisu
Ak sa chcete venovať nažehľovaniu tričiek a ďalšieho textilu, potrebujete nasledujúcu technológiu:
- rezací ploter
- nažehľovací termolis
- ihla na čistenie fólie
A následne je nevyhnutný spotrebný materiál:
Technika nažehľovania na textil má ale aj svoje nedostatky, ktoré z časti je možné riešiť dodatočnou technológiou. Konkrétne hovoríme o aplikáciu zložitých grafických motívov alebo napríklad fotografií.
V tomto prípade je potrebné disponovať buď tlačiarenským plotrom a spotrebným materiálom ako je napríklad tlačová flex fólia.Pokiaľ ide o technológiu, je potrebné sa vybaviť rolkovou sublimačnou tlačiarňou, veľkoformátovou tlačiarňou a spotrebným materiálom ako je sublimačná flex fólia alebo sublimančá flock fólia.
- Prečítajte si náš článok: Kde kúpiť lacný termolis.
Sublimácia a potlač textilu
Sublimácia je ďalšou veľmi bežnou a rozšírenou technikou potlače na textil. Dôvodom je jednoduchosť samotnej techniky ako aj nízke náklady na nákup technológie. Sublimácia na textil oproti nažehľovaniu má jednu veľkú výhodu. Touto technikou odkážete potláčať všetok sublimačný materiál – nie len textil. Bavíme sa tu o keramike, sublimačnom korku, sublimačnom plaste, kove…
Ďalšou výhodou je fakt, že na potlač textilu sublimáciou využívame tlačiareň. Sublimačná tlačiareň nám dokáže na špeciálny sublimačný papier preniesť nie len jednoduché, grafické prvky či textil ale aj zložité grafiky či fotografie. To je veľká výhoda oproti nažehľovaniu na textil.
VIDEO: Ako sublimovať na textil
Ak chcete sublimovať na tričká a ďalší textil, potrebujete nasledujúcu technológiu:
- sublimačnú tlačiareň
- sublimačný termolis
Následne je potrebný spotrebný materiál:
- textil vhodný na sublimáciu
- tepolovzdornú lepiacu pásku na sublimáciu
- sublimačný papier
- sublimačné farby
Veľkou nevýhodou sublimácie je problém pri potlači bavlneného textilu. Ináč povedané – sublimácia je prevažne vhodná na polyesterovú textíliu. Pri sublimácii využívame sublimačný papier, sublimačné farby a polyesterový textil. Tlačiareň je potrebné pravidelne využívať aby nezaschla farba.
DTG tlač
Hovoríme tu o priamej potlači na textil. Zaujímavosťou je, že DTG technikou potláčame textil priamo pomocou tlačiarne. Tričko vkladáme priamo do tlačiarne a ta prenáša palikáciu priamo na textil.
Veľkou výhodou tejto technológie je fakt, že dokážete tlačiť na textil takmer bez obmedzení. Základnou technológiou je DTG tlačiareň!
Na výber máte formát tlačiarne: A3 alebo A4. To ale nie je všetko. Máte taktiež možnosť vybrať si DTG tlačiareň s bielim tonerom.
VIDEO: Ako tlačiť pomocou DTG tlačiarne
Ak sa chcete venovať DTG tlači, budete potrebovať nasledujúcu technológiu:
- DTG tlačiareň
- nažehľovací termolis
Spotrebný materiál pre DTG:
- textil na potlač textilu
- farby vhodné pre DTG potlač
DTG tlač má aj svoje nevýhody. Samotná DTG tlačiareň je zo všetkým spomenutých technológií najdrahšia. Bavíme sa tu niekoľko tisícovej investícií pokiaľ ide o značkové modeli ako je Ricoh, Brother alebo EPSON. Čínske DTG tlačiarne sa pohybujú na úrovni od 800 USD a viac. A to v závislosti od formátu tlače a možnosti tlačiť bielou farbou.
Ďalšou nevýhodou je samotný náklad na tlač. Ak si prepočítate náklady na potlač trička, určite nájdete aj lacnejšie metódy potlače na textil. Prakticky ide o najdrahšiu formu potlače na textil, ktorú spomíname v tomto článku.
Potlač textilu a sieťotlač
Táto technológia je zo všetkým tu spomínaných možností potlače textilu asi “najšpinavšia” no pre mnoho ľudí jedna z najkrajších spôsobov potlače textilu.
Sieťotlač spočíva v nanášaní farieb priamo na textil pomocou karuselu a sita. Prednosťou sieťotlače je vysoká viskozita nánosu farby, stálosť farieb a životnosť samotnej potlače. Ďalšou výhodou je fakt, že pomocou sieťotlače dokážete potláčať nie len tričká ale aj sklo, drevo, papier, kožu a ďalšie…
Sieťotlač je vhodná hlavne pri väčších sériách s rovnakým motívom. Ak teda čakáte zákazku, kde si váš klient bude chcieť zaobstarať hneď niekoľko desiatok tričiek s rovnakým motívom, tak sieťotlač je ekonomicky najprijateľnejšia voľba.
VIDEO: Ako funguje sieťotlač
Ak chcete potláčať tričká pomocou sieťotlače, tak budete potrebovať:
- karusel
- osvitový box
- stierky
- rám na sito
- sito na sieťotlač
Spotrebný materiál k sieťotlači:
- sieťotlačiarenské farby
- textil vhodný na potlač
Potlač textilu pomocou DTF tlače
Ide o celkom nové techniku potlače textilu. Kombinuje hneď niekoľko už vyššie spomínaných technológií. Pomocou tejto technológie vytvoríme digitálny prenos , ktorý po vytlačení môžeme naniesť na bavlnu, polyester, kožu, nylon, rôzne farebné tričká a akýkoľvek materiál, ktorý je vhodný do termolisu.
DTF tlačiareň prenáša farbu na špeciálny film a následne nanášame DTF prášok (slúži ako lepidlo). V závere vložíme tričko termolisu.
VIDEO: Ako tlačiť pomocou DTF technológie
Na DTF potlač textilu budeme potrebovať:
- DTF tlačiareň
- termolis na potlač textilu
Spotrebný materiál pre DTF tlač:
- textil vhodný na fóliu
- DTF prášok
- DTF fóliu