Niet pochýb o tom, že na rýchlosti webových stránok naozaj záleží. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme niekoľko tipov ako zrýchliť web stránku na požadovanú úroveň.
Priemerné rýchlosti internetového pripojenia sa neustále zvyšujú po celom svete. Avšak, napriek tomu sú používatelia stále menej a menej tolerantní k pomalému načítaniu stránok.
53% používateľov mobilných telefónov opustí webové stránky, ktoré sa načítajú dlhšie ako tri sekundy a takmer 10% používateľov internetu odskočí po 2 sekundách. Aj kvôli tomu je každá sekunda načítania cenná.
Spoločnosť Google jednoznačne uviedla, že rýchlosť web stránok je dôležitým faktorom hodnotenia výsledkov vo vyhľadávaní.
Stručne povedané, rýchle stránky získajú lepšie výsledky od návštevníkov a taktiež od Googlu.
Ak si kladiete otázku:
“Ako zrýchliť web stránku”
teraz dostanete od nás hneď niekoľko tipov.
Optimalizujte obrázky na web stránkach
Vždy, keď niekto navštívi stránku na vašom webe, prehliadač musí načítať každú časť stránky.
Na mnohých stránkach sú časti, ktoré zaberajú najviac miesta a preto trvajú najdlhší čas na načítanie. Samozrejme máme na mysli obrázky. Jedným z najlepších a najjednoduchších spôsobov, ako rýchlejšie načítavať stránky, je optimalizácia obrázkov.
Nasledujúci dvojstupňový proces optimalizácie obrázkov vám môže pomôcť k zrýchleniu vášho webu.
Krok 1: Zmente veľkosť obrázkov na web stránke
Ak používate systém na spravovanie obsahu (Content Management System), ako WordPress alebo Joomla, pravdepodobne ste si všimli, že môžete nahrať obrázky v plnej veľkosti a potom upraviť veľkosť ich zobrazenia vo vašich nastaveniach.
To sa zdá byť výhodné, ale možno nemusíte vedieť, že to spôsobuje, že webové prehliadače vykonávajú viacero príkazov pri každom načítaní stránky.
Musia vytiahnuť počiatočný obrázok a potom ho znova upraviť – čo spomaľuje vaše stránky.
Ak chcete zabrániť tomu, aby sa to stalo, použite program na úpravu obrázkov. Je teda užitočné, aby ste ich pred pridaním na vašu stránku upravili sami na správnu veľkosť.
Väčšina z nás bude mať prístup k jednoduchému nástroju ako ”Preview” (pre Mac) alebo Microsoft Paint (pre Windows). Pomocou týchto programov je všetko čo musíte urobiť to, že otvoríte obrázok a premeníte ho vo vašom preferovanom programe.
Krok 2: Zmeňte formát obrázkov
Akonáhle to urobíte, môžete upraviť svoje obrázky na ďalšiu úroveň kompresným nástrojom. Dokonca aj po zmenách veľkosti obrázka by celková veľkosť súboru mohla byť dostatočne veľká na to, aby ešte viac spomalila rýchlosť načítavania vašich stránok.
Jedným z najlepších nástrojov na kompresiu obrázku online je ImageResize.
Všetko, čo musíte urobiť, je kliknúť na odkaz, pripnúť svoj obrázok a tento nástroj zníži veľkosť súboru bez zníženia rozlíšenia.
Na konci ten obrázok stiahnete a nahráte ho na svoje stránky. Vaše obrázky budú vyzerať úplne rovnako, ale načítajú sa oveľa rýchlejšie.
Urobte si poriadok v pluginoch
Obrovský počet pluginov a skriptov, ktoré sú k dispozícii môžu byť pre majiteľa veľmi lákavé. Avšak, často sa stáva, že ich pridajú viac, než koľko ich skutočne potrebujú.
Majte na pamäti, že každý plugin, ktorý pridáte, vyžaduje určité zdroje na spustenie a fungovanie – viac náročných pluginov znamená pomalší web.
Ak si všimnete, že vaše stránky sa spúšťajú pomaly, alebo si myslíte, že by mohli fungovať oveľa efektívnejšie, vykonajte kontrolu týchto doplnkov.
Prejdite svoj zoznam a identifikujte všetky doplnky a pluginy, ktoré v skutočnosti nepoužívate alebo tie, o ktorých si myslíte že vám k správnemu fungovaniu web stránky vôbec nepomáhajú. Jednoducho sa ich odinštalujte.
Ak stále cítite, že vaše webové stránky sa nenačítavajú tak rýchlo, ako by ste chceli, vykonajte test ”nájsť vinníka” (culprit). Deaktivujte každý doplnok na svojich stránkach jeden po druhom. Po vypnutí doplnku spustite svoju stránku pomocou nástroja, ako je napr. Pingdom Tools, aby ste skontrolovali rýchlosť vašej stránky.
Ak sa po deaktivácii konkrétneho pluginu zvýši rýchlosť vášho webu, problém je vyriešený.
Ak daný doplnok poskytuje potrebnú funkčnosť, experimentujte, kým nenájdete iný doplnok, ktorý bude robiť to isté bez toho, aby sa vaše stránky spomalili.
Ak sa chcete tohto problému v budúcnosti vyvarovať, opýtajte sa sami seba pred pridaním nového plug-inu, či funkcia skutočne stojí za kompromis spomalenia rýchlosti vášho webu.
Aktivujte na svojej web stránke možnosť ukladania do vyrovnávacej pamäte prehliadača
Browsing caching je technológia, ktorá umožňuje prehliadaču ukladať kópie jednotlivých stránok. Ak návštevník v budúcnosti navštívi rovnakú stránku, môže byť obsah načítaný z vyrovnávacej pamäte a nemusí sa opätovne načítať celá stránka.
Tým sa ušetrí počet zdrojov použitých na zobrazenie vašej web stránky. To bude mať za následok celkové rýchlejšie načítanie web stránky pre vášho zákazníka.
Ak používate redakčný systém WordPress, môžete ľahko povoliť ukladanie do vyrovnávacej pamäte prehliadača pomocou doplnku ako W3 Total Cache.
Existuje niekoľko užitočných funkcií, ktoré môžete aktivovať pomocou tohto pluginu. Ak používate WordPress a tieto nastavenia sú pre vás zložité, obráťte sa na nás.
Minimalizujte a optimalizujte presmerovania
Niekedy sú potrebné presmerovania, ale ak sa používajú viac, ako je potrebné, môžu spomaliť čas načítania web stránky.
Pravidelne kontrolujte odkazy na svojej web stránke, aby ste sa uistili, že všetky vaše odkazy – interné aj externé – sú funkčné a smerujú tam, kam majú.
V prípadoch, keď potrebujete použiť presmerovania, uistite sa, že pre stránku používate iba jedno presmerovanie. Nikdy nechcete, aby prehliadač musel robiť prácu presmerovania návštevníka z jednej stránky na druhú, ktorá ju presmeruje na tretiu atď.
Aktualizujte svoj web hosting
Keď ste začínali, pravdepodobne ste si vybrali najlacnejšiu možnosť pre vašu web stránku. To je normálne a zvyčajne funguje dostatočne dobre pre začínajúci.
V momente, kedy sa vaše marketingové úsilie začne vyplácať a vaša návštevnosť sa zvyšuje, váš hosting začne byť viac zaťažovaný. Ak sa návštevnosť vašich webových stránok výrazne zvýšila a vy ste nezmenili svoj hosting, aby zodpovedal vaším požiadavkám, je pravdepodobné, že bude mať za následok pomalé načítavanie.
Prechod zo zdieľaného hostingu na cloud hosting alebo zo zdieľaného na VPS môže mať obrovský rozdiel v tom, ako rýchlo sa načítajú vaše webové stránky pre návštevníkov.
Občas je dobré zvážiť, či nie je na čase prejsť na nového providera hostingu.
Každá sekunda sa počíta
Hoci sú to len niektoré z viacero techník, ktoré možno použiť na zrýchlenie vašej web stránky, sú to jedny z najjednoduchších nástrojov na implementáciu. Keďže sa počíta každá sekunda (občas záleží na milisekundách), každý krok stojí za to, aby ste urobili niečo pre zrýchlenie vašej firemnej web stránky.
Našim klientom ponúkame optimalizáciu web stránok, ktorej súčasťou je aj optimalizácia rýchlosti. V prípade otázok sa na nás neváhajte obrátiť. Radi vám pomôžeme.